Pod tą nazwą kryje się dwuletni projekt pozyskania, uratowania przed złomowaniem i rewitalizacji zabytkowej lokomotywy skutkujący ustawieniem jej na terenie Akademii Górniczo – Hutniczej jako pomnika. Lokomotywa jest niemieckim parowozem towarowym Ty2-559 serii Ty2. Waży 115 ton i jest długa na 23 metry.

Pomysł projektu zrodził się w roku 2007/2008, a jego realizatorami byli Łukasz Wzorek I Maciej Król. Przedstawili ideę na zebraniu międzyuczelnianego Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorców Firma, następnie po długiej wycieczce i nawiązywaniu rozmaitych znajomości wybrali model Ty2 z Chojnic. Uzyskali zgodę na przedsięwzięcie Rektora AGH, prof. Antoniego Tajdusia. Po półrocznych negocjacjach otrzymano I przewieziono lokomotywę na niezwykle korzystnych warunkach. Parowóz był w złym stanie technicznym, na tym etapie zaczął się zatem żmudny I długotrwały remont w PTK ZNiUT w Dzierżnie (Pyskowice).

W nocy z 22 maja na 23 maja lokomotywa została przetransportowana ulicami Krakowa do zatoczki na przystanku „Kawiory” (wymagało to m.in. podnoszenia tramwajowych przewodów trakcyjnych). Kolejnej nocy, 24 maja dowieziono ją na skwer przed pawilonem B-5. Oficjalne przekazanie lokomotywy odbyło się 24 maja.

Parowóz stał się „maskotką” Akademii  i symbolem aktywności studenckiej. Przedsięwzięciu patronował Prezydent Miasta Krakowa oraz Rektor Akademii Górniczo – Hutniczej.

Więcej na: